Дата публікації: 2024-05-01

Відмінності коучингу з інших напрямів розвитку людини

Фото: коучинг - окремий напрямок розвитку людини з суміжних напрямків: тренерства, консалтингу, наставництва, психології, психотерапії.

Розглянемо, чим відрізняється коучинг від інших «допомагаючих» професій. І зробимо це легко на прикладі навчання їзді велосипедом. Давайте?

Що робить консультант?

Розкаже, що таке велосипед. Далі пояснить, як це їздити. Дасть купу порад та рекомендацій. Може навіть видасть рекомендаційну книжку «Як їздити велосипедом». Утрирую, звичайно.) Загалом, займе експертну позицію.
Консультант дає багато інформації та рекомендує, що і як робити.

Що робить тренер?

Тренер розповість про успішні стратегії та прийоми їзди на велосипеді. Посадить на велосипед. І коли людина сяде, вона може коліно посунути, поставити руку. Вчитиме повторювати дії, про які розповів. «Тепер зроби так, і ще раз покатайся, і ще раз...». Запропонує повторювати щонайменше 21 день. Хороший тренер може ще й показати ці техніки.
Тренер дає інформацію про найкращі методи, тренує навички, рекомендує, що підправити.

Що робить наставник?

Наставник сяде на велосипед та покаже. Він каже: «Дивися, і роби, як я». Ось так само крути педалі, ось так само тримай кермо. Якщо то так, якщо ось так - то так. Якщо люди на дорозі — дзвони у дзвінок. Хороший наставник ще й додасть: «Якщо що, я поряд». Але частіше буває, показав та відправив у «поле». Наставник передає учневі лише свої знання та досвід.

Що робить психотерапевт?

Розмовлятиме про те, чому Ви боїтеся кататися на велосипеді. Чи стане аналізувати страхи, питати: «Що тебе зупиняє? Давай попрацюємо із цим». І ще може запитати: «Слухай, а чи були такі випадки в дитинстві, коли ти...? Давай згадаємо...» І так далі.
Психотерапевт аналізує та допомагає розчистити минуле шляхом його повторного переживання.

Що робить коуч?
Коуч дізнається, наскільки це дійсно для Вас важливо, надихне на те, щоб Ви схопилися на велосипед і поїхали. А сам підтримуватиме, наприклад, бігти поруч, поки Ви не будете достатньо впевнено їхати самостійно.
Коуч питаннями допомагає знайти внутрішні ресурси і задіяти можливості, що відкриваються. Він допомагає знайти своє рішення.

Що краще?

Як консультант, тренер, психолог і наставник, я з великою повагою ставлюся до перерахованих професій. Це все чудово працюючі напрямки. І усьому є своє місце. Пропоную дотримуватися принципу "не забивати цвяхи мікроскопом".

Коучинг не виник на рівному місці. Він виник із сукупності цих напрямів, виділившись окремо.
Якщо намалювати схематично, можна виявити, що коучинг взяв по шматочку кожного з них. Це схоже на ромашку, де є ще порожній простір – філософія, формат та принципи коучингу.
Частка того, скільки він захоплює ту чи іншу професію, залежить від спеціалізації. Наприклад, у Life – коучингу психології буде трохи більше. А консалтингу та тренерства трохи менше. А в бізнес-коучингу, навпаки, тренерства буде більше, а психології менше.

Чи може коуч поєднувати ці професії?

Однозначно так. Єдине, до чого я закликаю, свій багаж психології, тренерства та консалтингу використовувати, говорячи клієнту про те, що зараз ми працюватимемо не в коучинговому форматі.

Приклад

У клієнта є запит на тайм-менеджмент: «Я хотів би навчитися керувати часом...». І ми переконалися, що це справді для нього важливо, запитуючи: «Чому саме цей запит? Що зміниться, коли навчишся? Як виглядатиме тоді твоє життя? і т.д. До речі, клієнт, відповідаючи на ці питання, прояснює собі важливість і надихається, «включається» його мотивація, видобувається «паливо» для руху до цієї мети. Потім запитуємо: «Які він бачить шляхи досягнення мети?». Клієнт шукає варіанти, потім аналізує та вибирає. В результаті – найкращий шлях для нього виявляється – звернутися до фахівця в індивідуальному порядку. Якщо Ви маєте подібну компетенцію, можна сказати про це, запропонувавши пошукати когось ще. Найчастіше він скаже: "Звичайно хочу, не треба нікуди йти, нікого шукати". Тоді ви кажете, одну із сесій ми можемо цьому присвятити і попереджаєте, що це буде переважно не в коучинговому форматі. Хоча коучинг працюватиме місцями й у цьому випадку. Замість рекомендацій, наприклад, інструменту тайм-менеджменту (органайзер, щоденник, Outlook і т.д.), можна поставити питання про його критерії, влаштувати мозковий штурм, і клієнт вибере найкращий варіант для себе.

Чи важливо, займаючись коучингом, бути ще психологом чи психотерапевтом?

Я вважаю це не обов'язковою умовою для коуча, але серйозною підмогою у цій професії.
Наприклад, моя практика роботи з топами та власниками бізнесу починається майже завжди з бізнес-запитів, а потім плавно чи не дуже перетікає в особисту сферу. Навести лад у бізнесі неможливо, не навівши його в особистому житті. Адже все у світі має перебувати у балансі. Припустимо, через кілька коучинг-сесій ми вийшли на запит про взаємини. Такі запити дуже пов'язані з дитинством, із родиною батьків. І з «внутрішньою дитиною» клієнта. Відправивши власника кудись в інше місце, це означає сказати йому прощай. Не в сенсі, що він не повернеться до мене, він може до цієї ситуації не повернутися. Тому що, кудись іти, комусь ще відкриватись, не так просто таким людям.

Коротке резюме

Коучинг виділився в кінці 70-х років 20 століття в окремий напрямок розвитку людини з суміжних напрямків: тренерства, консалтингу, наставництва, психології, психотерапії. Рассмотрим, чем же отличается коучинг от других «помогающих» профессий.  И сделаем это легко на примере обучения езде на велосипеде. Давайте?
Ніщо не краще і не гірше, важливо адекватно застосовувати та поєднувати все, спираючись на запит клієнта.
Всі ці професії займаються однією і тією ж справою. Допомагають людям бути собою, ефективними, успішними, щасливими, жити своїм життям, отримувати від нього радість та задоволення.